Yüngül sənaye mühəndisliyi və dizayn kafedrasının müdiri
1970 –ci ildə Gəncə şəhərində Ç.İldırım adına Azərbaycan politexnik institunun (indiki Azərbaycan texniki unuversitetinin) filialı yaradıldı. Filialda digər ixtisaslarla bigə yüngül sənaye üçün mühəndis kadrlərın hazırlanması aparılırdı. İlk dədə 1976 –cı ildə filiala əyani, qiyabi və axşam təhsili olmaqla tələbə qəbulu Gəncə şəhərində keçirildi. O, dövrdə tədris aparan professor-müəllim heyyəti əsasən Bakı şəhərində yerləşən baş institutdan (Ç.İldırım adına Azərbaycan politexnik intitutundan) ezam ediliblər. Filialda yüngül sənaye ixtisasları sahəsi üzrə bir fakültə və bir kafedra fəaliyyətə başladı.
1981 –ci ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Gəncə şəhərində Ç.İldırım adına Azərbaycan politexnik intitutunun bazasında Azərbaycan texnologiya instutu yaradıldı. İnstitutda yüngül və tekstil  istiqamətləri üzrə “Pambığın ilkin emalı”, “Əyricilik texnologiyası”, “Toxuculuğun texnologiyası”, “Tikiş məmulatlarının texnologiyası”, “Tikiş məmulatlarının konstruksiya edilməsi”, “Trikotajın texnologiyası”, “Gön-dəri məmulatlarının konstruksiya edilməsi” “Yüngül sənaye istehsalatının maşın və avadanlıqları” ixtisasları üzrə tələbə qəbulu aparılırdı və ona görə də sonrakı illərdə bir neçə ixtisas kafedraları fəaliyyət göstərməyə başladı:
a) Tikiş məmulatlarının texnologiyası və konstruksiya edilməsi;
b) Toxucululuğun texnologiyası;
c) Əyriciliyin texnologiyası və avadanlıqları;
d) Ayaqqabı istehsalının texnologiyası və avadanlıqları.
Sonrakı illərdə bu kafedraların dəfələrlə adları dəyişdirilmiş, bəziləri dərs yüklərinin normadan az olması səbəi ilə bağlanmış yaxud başqa kafedraların tərkibinə verilmişlər. 1913 –cü ildə “Çoxişlənən malların texnologiyası və dizayn” kafedrası iki müstəqil iki kafedra (“Çoxişlənən malların texnologiyası” və “Dizayn”) kimi fəaliyyətlərini davam etdirdilər.
2017-ci ilin 14 sentyabrından Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Elmi Şurasının qərarı və rektorun müvafiq əmri ilə “Yüngül sənaye mühəndisliyi” kafedrası yaradılıb. Kafedraya 02 noyabr 2017-ci ildən texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Hacı oğlu Mirzəyev rəhbərlik edib. 2018-ci ilin 21 noyabrından Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Elmi Şurasının qərarı və rektorun müvafiq əmri ilə “Yüngül sənaye mühəndisliyi” və “Dizayn” kafedraları birləşdirilərək “Yüngül sənaye mühəndisliyi və dizayn” kafedrası yaradılıb, 26 fevral 2026-cı il tarixindən kafedranın adı dəyişdirilərək Dizayn və Sənaye Texnologiyaları kafedrası adlanıb.  Kafedraya  texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Hacı oğlu Mirzəyev universitet Elmi şursının qərarı ilə rəhbərlik etməyə səlahiyyət alıb.
Kafedranın hazırda Azərbaycan AMEA,  Azərbaycanın bir çox universitetlərinin müvafiq kafedraları, o cümlədən Türkiyə, Rusiya, Belarusiya, Ukrayna, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Gürcüstan universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaradılıb. Bundan başqa kafedranın hazırda Respublikanın bir çox istehsalat müəsisələri ilə Elmi və digər işlər üzrə əlaqələri yaranıb. Bunlar aşağıdakılardır:
1. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Azərbaycan Respublikasının CTS – Aqro MMC ilə əməkdaşlıq memorandumu  imzalanıb.
2. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Azərbaycan Respublikası “Bakı tikiş evi” açıq səhmdar cəmiyyəti ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
3.Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə GəncəTekstil ASC arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanılıb.
4. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Yevlax rayonunda “Lalə-Tekstil” MMC tikiş fabriki arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanılıb.
5. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Mingəçevir Tekstil Parkının əyricilik fabriki arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
6. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Azərbaycan Respublikasının MKT – istehsalat kommersiya MMC idarə heyyəti arasında əməkdaşlıq memorandumu  imzalanıb.
7. Azərbaycan Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Cəncə şəhərində yerləşən “Reginal mədəniyyət mərkəzi” arasıda qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
8. Azərbaycan Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Cəncə şəhərində yerləşən “QALAKSİ” Türk şirkəti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
İstehsalatla “YSM və D” kafedrası arasında əlaqələrin yaradılması getdikcə artırilacaqdır. Elm-təhsil-istehsalat üçbucağı çərçivəsində istehsalat sahələri ilə əməkdaşlığın perepektivdə genişləndirilməsi nəzərdə tutulub.
“YSM VƏ D” kafedrada 3 (üç)  tədris-istehsalat laboratoriyalari və 2 (iki) emalatxana tələbələrin tədrisi və tədqiqat işlərinin icrasi üçün fəaliyyət göstərirlər:
1. “Göndən olan məmulatların texnologiyası” tədris istehsalat laboratoriyası;
2. “Tikiş məmulatlarının texnologiyası” tədris istehsalat laboratoriyası;
3. “Pambığın ilkin emalı” tədris istehsalat laboratoriyası;
4. ”Əl xalçaçılığı” emalatxanası;
5. “Dizayn” emalatxanası;
6. Yaxın gəlcəkdə kafedrada, “Sənaye dizaynında materiallarının və məmulatlarının keyfiyyət səviyyəsinin müəyyən edən xassəlrinin təyin edilməsi Elmi-tədqiqat laboratoriyası”nın qurulması nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə VI –korpusda 31301 otağının tam təmiri aparılmaqdadır.
“YSM və D” kafedrasında Dizayn ixtisası tələbələri üçün fənlər üzrə 5 (beş) ixtisas kabinetləri fəaliyyət göstərir.
“YSM və D” kaferasında
Kafedrada tədris olunan fənlər
Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi üzrə
Rəsm; Rəngkarlıq; Erqonomika; Dizaynın əsasları; Kostyumun tarixi; Fərdi hazırlanan malların bədii tərtibatı;Kostyumun tarixi; Moda və stil; İstehsalın texnoloji əsasları; Sənaye dizaynınma materialşunaslıq; Sənaye dizaynında maketləşdirmə; Tətbiqi antropologiyanın əsasları; Konstruksiyalaşdırmanın əsasları; Bədii tərtibatın işlənmə prinsipləri; Gön-dəri məmulatlarının layihələmdirilməsi; Azərbaycan əl xlçalarının növləri və dizayn həlli; Müəsisələrin layihələndirilməsi; İstehsal sistemləri; Xammal ehtiyyatlarının idarə olunması; Perspektiva; Qrafik dizayn; Kompyuter dizaynı; Reklam və dizayn; Parçaların bədii ərtibatı. Dekorativ tətbiqi sənət; Kostyumun kompozisiyası; Təşkilatı dizayn; Təsviri incəsənət; Memarlığa giriş; Azətbaycanda şəhəralma tarixi.
Ali təhsilin magistratura səviyyəsi üzrə
Dizayn yaradıcılıq prinsipləri; Dizayn nəzəriyyəsi; Dünya incəsənətində bədii-stilistik istiqamətlər; Müasir dövrün bədii-estetik xüsusiyyətləri; Tikiş məmulatlarının keyfiyyət göstəriciləri; ALS-elementləri ilə geyimlərin konstruksiya edilməsi; Geyim üçün materiallar; Elmi tədqiqat işinin əsasları; Tədqiqatın üsul və vasitələri; Qeyri-ərzaq  mallarının  keyfiyyətin qoruyan  istehlak  təlabatları; Tekstil məmulatları səthində bədii tərtibat və işləmələr; Xalq istehlakı malları istehsalını texnoloji əsasları; Tikiş məmulatlarının mühəndis layihələndiriləndirilməsi prinsipləri.
Göstərilən  fənlərdən təhsil proqramlarında təsbit edilmişlərin fənn  proqramları Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq olunub və çap olunmuşdur. Seçmə fənlərin proqramları isə Azərbaycan texnologiya universitetinin Elmi şurası tərəfindən təsdiq edilmiş və çap olunmuşdur.
Kafedrada tədrisi nəzərdə tutulmuş fənlər üzrə və bu fənlərin tədrisinin kredit sisteminin tələblərinə uyğun aparılması üçün illik iş planı, fənlər üzrə təsdiq edilmiş fənn sillabusları, fənlər üzrə müəllimlərin fərdi iş planları, müəllimlərin açıq dərslərinin qrafiki, müəllimlərin məsləhət saatlarının  qrafiki və aparılacaq elmi seminarların qrafiki tərtib edilmiş və təsdiqlənib.
Kafedrada professor-müəllim heyətinin tədris ilində mühazirə mətnlərinin elektron variantları vardır, onlar universitetin  kitabxanasına təhvil  verilmiş və onlara mütəmadi nəzarət olunur.
Elmi-tədqiqat işi
Problemin mövzusu: “Qarabağ milli geyimlərinin və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrinin etno-dizayn kompozisiya analizi, müasir geyimlərin layihələndirilməsində bu nümunələrdən istifadə yolları”.
2021- ci ildə tədqiqat mövzusu: “Qarabağ milli geyimlərində və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrində etni-dizayn  kompozisiya xüsusiyyətlərinin analizi”;
2022- cuildə tədqiqat mövzusu: “Müasir üst trikotaj və parçadan olan geyim hissələrinin Qarabağ milli geyimləri və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri elementlərindən istifadə etməklə rasional emal texnologiyalarının işlənməsi”;
2023- cu ildə tədqiqat mövzusu: “Müasir geyim və ayaqqabı kolleksiyalarının Qarabağ milli geyimləri əsasında həmçinin dekorativ-tətbiqi sənət elementlərindən istifadə edilməklə layihələndirilməsi”.
Rəhbər:t.f.d., dos. Mirzəyev Tofiqı Hacı oğlu;
Əsas məsui icraçılar:t.e.d, prof. Hacıyev Cahangir Əhməd oğlu: b/m. Bağırova Validə Şahməmməd qızı; Hicran Ədalət qızı Ramazanova;
İcraçılar: t.f.d., dos. T.Q.Kərimov; t.f.d., dos. Ş.R.Əlivev; b/m L.İ.Məmmədova; b/m M.H.Hümbətova; b/m G.N.Əliyeva; b/m  F.Ə.Fərci; b/m Q.F. Abbasova; b/m H.Q.Kərimov; b/m R.X.Aslanova; assistent  R.T.Mirzəyev; assistent A.H.Hüseynov; laborant K.M.Məmmədova.
YSM və D kafedranın müdiri dos. T.H.Mirzəyev rəhbərliyi ilə “Qarabağ milli  geyimlərində və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrində etno-dizayn kompozisiya xüsusiyyətlərinin analizi”  mövzusu üzrə ilk dəfə olaraq aşağıdakı innovativ nəticələr alınıb:
• Kafedramızda aparılan tədqiqatlar nəticəsində məlum olmuşdur ki, XVII– XIX əsr  Qarabağın milli geyim nümunələri Azərbaycanın digər bölmələrinin geyimlərinə uygun, lakin fərqli arnamentli, məxsusi emal texnologiyasına malik olmaları ilə səciyyələnirlər:
1. a) tədqiqatlarla müəyyən edilmişdie ki, Qarabağ (Fizuli, Ağdam, Laçın, Kəlbəcər və Suşa) milli kişi geyimləri XVIII – XX əsrin əvvəllrinə kimi iki yüz il ərzində Gəncə milli geyimlərinə forma və konstruksiyasına oxşar, lakin fərqli arnamentli, məxsusi emal texnologiyasına malik olmaları ilə fəqlənirlər;
2. b) digər tərəfdən Qarabağ qadın milli geyimlərinin (Zəngilan, Qubadlı, Laçın, Kəlbəcər və Suşa) XVIII – XX əsrin əvvəllrinə kimi iki yüz il ərzində Naxçivan milli geyimlərinə forma və konstruksiyasına oxşar, lakin fərqli arnamentli, məxsusi emal texnologiyasına malik olmaları ilə fəqlənirlər;
• İlk dəfə olaraq geyim məmulatlarının bədii layihələndirmə sxemi  tərtib edilmişdir və məmulatların layihələndirilməsində dizayn metodikası işlənilmişdir.  Bundan başqa məmulat nümunələrinin bədii layihələndirilməsində  müxtəlif amillərin təsiri öyrənilib.
• Elmi-tədqiqat işinin üçüncü ilində müasir geyim və ayaqqabı kolleksiyalarının Qarabağ milli geyimləri əsasında həmçinin dekorativ-tətbiqi sənət elementlərindən istifadə edilməklə layihələndirilməsinin aparılması nəzərdə tutulur. Beləliklə, Qarabağ milli geyimlərinin və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrində etno-dizayn kompozisiya xüsusiyyətlərinin tam analizi və tarixi məlumatlardan həmçinin digər məlumatlardan məlum olmuşdur ki, Qarabağ ərazisi türklərin məskunlaşdığı məkan olmuşdur. Beləliklə, aparılmış Elmi-tədqiqat işinin nəicələri Azərbaycan Respublikası prezidenti İlham Əliyevin QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR ! tezisinin sübut etmiş olur.

Заведующий кафедрой инженерии и дизайна легкой промышленности
В 1970 году в Гяндже был создан филиал азербайджанского политехнического института  им. Ч. Илдырыма (ныне Азербайджанский технический университет). В филиале велась подготовка инженерных кадров для легкой промышленности по другим специальностям.   В 1976 году в г. Гяндже состоялся прием первых студентов в филиал на очное, заочное и вечернее обучение. Профессорско-преподавательский состав, преподававший в то время, состоял в основном из главного института (г. Баку) из азербайджанского политехнического института им. Ч. Йылдырыма. В филиале начали функционировать факультет и кафедра по специальностям легкой промышленности.
В 1981 году по инициативе великого лидера Гейдара Алиева в городе Гяндже был открыт  на базе азербайджанского политехнического института имени Ч. Йылдырыма был создан Азербайджанский Технологический институт. В институте велся прием студентов по направлениям легкой и текстильной промышленности по специальностям “первичная обработка хлопка”, “технология прядения”, “технология текстиля”, “технология швейных изделий”, “конструирование швейных изделий”, “технология трикотажа”, “конструирование шерстяно-кожаных изделий”, “машины и оборудование производства легкой промышленности”, поэтому в последующие годы начали функционировать несколько специализированных кафедр:
а) технология и конструирование швейных изделий;
б) технология плетения;
в) технология и оборудование кривизны;
г) технология и оборудование производства обуви.
В последующие годы эти кафедры неоднократно переименовывались, некоторые из них были закрыты из-за низкой учебной нагрузки или переданы в состав других кафедр. В 2013 году кафедра “Технология и конструирование воспроизводимых товаров” продолжала функционировать как две самостоятельные кафедры (“Технология воспроизводимых товаров” и “конструирование”).
С 14 сентября 2017 года решением Ученого совета азербайджанского технологического университета и соответствующим приказом ректора создана кафедра “инженерия легкой промышленности”. С 02 ноября 2017 года кафедру возглавлял доктор философии по технике, доцент Тофик Гаджи оглы Мирзоев. С 21 ноября 2018 года решением Ученого совета азербайджанского технологического университета и соответствующим приказом ректора были объединены кафедры “Инженерия легкой промышленности” и “дизайн” и создана кафедра “инженерия и дизайн легкой промышленности”. Кафедру по решению Ученого совета университета возглавил доктор философии по технике, доцент Тофик Гаджи оглы Мирзоев.
В настоящее время кафедра имеет партнерские отношения с НАН Азербайджана, соответствующими кафедрами многих университетов Азербайджана, в том числе с университетами Турции, России, Беларуси, Украины, Узбекистана, Туркменистана, Кыргызстана, Казахстана, Грузии. Кроме того, кафедра в настоящее время имеет связи по научной и другой работе со многими производственными предприятиями республики. Это следующие:
1. Подписан меморандум о сотрудничестве между азербайджанским технологическим университетом и ООО "CTS – Agro" Азербайджанской Республики.
2. Азербайджанский технологический университет и открытое акционерное общество “Бакинский швейный дом” подписали меморандум о сотрудничестве.
3.Между азербайджанским технологическим университетом и ОАО "Гянджатекстиль" заключен договор о взаимном сотрудничестве.
1. Между азербайджанским технологическим университетом и швейной фабрикой ООО “Лала-текстиль” в Евлахском районе заключен договор о сотрудничестве.
2. Подписан меморандум о сотрудничестве между азербайджанским технологическим университетом и Прядильной фабрикой Мингячевирского текстильного парка.
3. Подписан меморандум о сотрудничестве между азербайджанским технологическим университетом и правлением ООО "ИКТ – производственная коммерция" Азербайджанской Республики.
4. Азербайджан подписывает соглашение о взаимном сотрудничестве между азербайджанским технологическим университетом и “Reginal cultural center", расположенным в городе Гянджа.
5. Азербайджан подписал меморандум о сотрудничестве между азербайджанским технологическим университетом и турецкой компанией “Галакси”, расположенной в городе Гянджа..
Установление связей между производством и кафедрой “ МАШИНОСТРОЕНИЕ И ДИЗАЙН ЛЕГКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ ” будет постепенно увеличиваться. В рамках научно-образовательно-производственного треугольника предполагается перспективное расширение сотрудничества с производственными сферами.
На кафедре” МАШИНОСТРОЕНИЕ И ДИЗАЙН ЛЕГКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ " функционируют 3 (три) учебно-производственные лаборатории и 2 (два) цеха для обучения студентов и выполнения научно-исследовательских работ:
1 учебно-производственная лаборатория” технология отгрузочных изделий";
1. Учебно-производственная лаборатория "технология швейных изделий";
2. Учебно-производственная лаборатория "первичная переработка хлопка";
3. Мастерская” ручное ковроткачество";
4. Мастерская” дизайн";
5. В ближайшем будущем на кафедре предполагается создать” научно-исследовательскую лабораторию определения определяющих свойств уровня качества материалов и изделий в промышленном проектировании". С этой целью в VI корпусе проводится полный ремонт помещения 31301.
На кафедре” МАШИНОСТРОЕНИЕ И ДИЗАЙН ЛЕГКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ " функционируют 5 (пять) специализированных кабинетов по дисциплинам для студентов проектных специальностей.
На уровне бакалавра
Живопись; живопись; эргономика; основы дизайна; История костюма; художественное оформление товаров индивидуального изготовления; история костюма; мода и стиль; технологические основы производства; промышленное проектирование; материаловедение; макетирование в промышленном дизайне; основы прикладной антропологии; основы конструирования; принципы разработки художественного оформления; проектирование изделий из шерсти и кожи; виды и дизайнерские решения азербайджанских ручных хлопчатобумажных тканей; проектирование предприятий; производственные системы; Управление запасами сырья; перспектива; графический дизайн; компьютерный дизайн; Реклама и дизайн; художественный сплав тканей. Декоративно-прикладное искусство; композиция костюма; дизайн организации; Изобразительное искусство; введение в архитектуру; история градостроительства в Азербайджане.
На уровне магистра
Принципы проектного творчества; теория дизайна; художественно-стилистические направления в мировом искусстве; художественно-эстетические особенности современности; показатели качества швейных изделий; конструирование одежды с элементами бас; материалы для одежды; основы научно-исследовательской работы; метод и средство исследования; потребительские требования к качеству непродовольственных товаров; текстильные изделия на поверхности художественное оформление и оформление; технологические основы производства товаров народного потребления; швейных изделий. спроектирован инженером. принципы.
Предметные программы указанных дисциплин, закрепленные в образовательных программах, утверждены и опубликованы Министерством науки и образования Азербайджанской Республики. А программы факультативных дисциплин были утверждены и опубликованы Ученым советом азербайджанского технологического университета.
Составлен и утвержден годовой план работы по предметам, преподаваемым на кафедре, и по проведению обучения по этим предметам в соответствии с требованиями кредитной системы, утверждены предметные силлабусы по предметам, индивидуальные планы работы преподавателей по предметам, расписание открытых уроков преподавателей, расписание консультационных часов преподавателей и расписание проводимых научных семинаров.
На кафедре имеются электронные варианты текстов лекций профессорско - преподавательского состава в течение учебного года, которые переданы в библиотеку университета и находятся на регулярном контроле.
Научно-исследовательская работа
Тема проблемы: ”этнолого-дизайнерский композиционный анализ карабахских национальных костюмов и образцов декоративно-прикладного искусства, способы использования этих образцов при проектировании современной одежды".
Тема исследования в 2021 году: “анализ особенностей этно - дизайнерской композиции в карабахских национальных костюмах и образцах декоративно-прикладного искусства”;
Тема исследования в 2022 году: “разработка рациональных технологий обработки деталей одежды из современного верхнего трикотажа и ткани с использованием элементов карабахского национального костюма и образцов декоративно - прикладного искусства”;
Тема исследования в 2023 году: “проектирование современных коллекций одежды и обуви на основе карабахских национальных костюмов, а также с использованием элементов декоративно - прикладного искусства”.
Руководитель: д.ф.т., доц. Мирзоев Тофик Гаджи оглы;
Основные ответственные исполнители: д.т.н., проф. Гаджиев Джахангир Ахмед оглы: С/П. Багирова Валида Шахмамед кызы; Хиджран Адалят кызы Рамазанова;
Исполнители: д.ф.т., доц. T.Г.Каримов; д.ф.т., доц Ш.Р. Алиев; С/П Л.И.Мамедова; С/П М.H.Гумбатова; С/П  Г.Н.Алиева; С/П  Ф.А.Фарджи; С/П  Г.Ф. Аббасова; С/П Х.Г.Каримов; С/П Р.X.Асланова; ассистент Р.T.Мирзоев; ассистент А.H.Гусейнов; лаборант К.M.Мамедова.
Заведующий кафедрой ДОЦ. T.H.Впервые под руководством Мирзоева по теме” анализ особенностей этно-дизайнерской композиции в карабахских национальных костюмах и образцах декоративно-прикладного искусства " были получены следующие инновационные результаты:
* В результате исследований, проведенных на нашей кафедре, было установлено, что образцы национальной одежды Карабаха XVII– XIX веков отличаются особой технологией обработки, соответствующей одежде других подразделений Азербайджана, но с другим орнаментом:
а) исследованиями было установлено, что национальная мужская одежда Карабаха (Физули, Агдам, Лачин, Кельбаджар и суша) в течение двухсот лет XVIII – начала XX веков отличалась от национальной одежды Гянджи наличием специальной технологии обработки, схожей по форме и конструкции, но с другим орнаментом;
б) с другой стороны, карабахские женские национальные костюмы (Зангилан, Губадлы, Лачин, Кельбаджар и Шуша) в течение двухсот лет, начиная с XVIII – начала XX века, отличаются от нахичеванских национальных костюмов наличием специальной технологии обработки, схожей по форме и конструкции, но с другим орнаментом;
• Впервые составлена схема художественного оформления изделий одежды и разработана методика проектирования при оформлении изделий. Кроме того, изучалось влияние различных факторов на художественное оформление образцов изделий.
• На третьем году научно-исследовательской работы планируется провести проектирование современных коллекций одежды и обуви на основе карабахских национальных костюмов, а также с использованием элементов декоративно-прикладного искусства. Таким образом, из полного анализа этно-дизайнерских композиционных особенностей карабахских национальных костюмов и образцов декоративно-прикладного искусства, а также из других исторических данных стало ясно, что территория Карабаха была местом расселения турок. Таким образом, результаты проведенной научно-исследовательской работы показали, что президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев Карабах-это Азербайджан ! тезис становится доказанным.