Yüngül sənaye mühəndisliyi və dizayn kafedrasının müdiri
1970 –ci ildə Gəncə şəhərində Ç.İldırım adına Azərbaycan politexnik institunun (indiki Azərbaycan texniki unuversitetinin) filialı yaradıldı. Filialda digər ixtisaslarla bigə yüngül sənaye üçün mühəndis kadrlərın hazırlanması aparılırdı. İlk dədə 1976 –cı ildə filiala əyani, qiyabi və axşam təhsili olmaqla tələbə qəbulu Gəncə şəhərində keçirildi. O, dövrdə tədris aparan professor-müəllim heyyəti əsasən Bakı şəhərində yerləşən baş institutdan (Ç.İldırım adına Azərbaycan politexnik intitutundan) ezam ediliblər. Filialda yüngül sənaye ixtisasları sahəsi üzrə bir fakültə və bir kafedra fəaliyyətə başladı.
1981 –ci ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Gəncə şəhərində Ç.İldırım adına Azərbaycan politexnik intitutunun bazasında Azərbaycan texnologiya instutu yaradıldı. İnstitutda yüngül və tekstil  istiqamətləri üzrə “Pambığın ilkin emalı”, “Əyricilik texnologiyası”, “Toxuculuğun texnologiyası”, “Tikiş məmulatlarının texnologiyası”, “Tikiş məmulatlarının konstruksiya edilməsi”, “Trikotajın texnologiyası”, “Gön-dəri məmulatlarının konstruksiya edilməsi” “Yüngül sənaye istehsalatının maşın və avadanlıqları” ixtisasları üzrə tələbə qəbulu aparılırdı və ona görə də sonrakı illərdə bir neçə ixtisas kafedraları fəaliyyət göstərməyə başladı:
a) Tikiş məmulatlarının texnologiyası və konstruksiya edilməsi;
b) Toxucululuğun texnologiyası;
c) Əyriciliyin texnologiyası və avadanlıqları;
d) Ayaqqabı istehsalının texnologiyası və avadanlıqları.
Sonrakı illərdə bu kafedraların dəfələrlə adları dəyişdirilmiş, bəziləri dərs yüklərinin normadan az olması səbəi ilə bağlanmış yaxud başqa kafedraların tərkibinə verilmişlər. 1913 –cü ildə “Çoxişlənən malların texnologiyası və dizayn” kafedrası iki müstəqil iki kafedra (“Çoxişlənən malların texnologiyası” və “Dizayn”) kimi fəaliyyətlərini davam etdirdilər.
2017-ci ilin 14 sentyabrından Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Elmi Şurasının qərarı və rektorun müvafiq əmri ilə “Yüngül sənaye mühəndisliyi” kafedrası yaradılıb. Kafedraya 02 noyabr 2017-ci ildən texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Hacı oğlu Mirzəyev rəhbərlik edib. 2018-ci ilin 21 noyabrından Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Elmi Şurasının qərarı və rektorun müvafiq əmri ilə “Yüngül sənaye mühəndisliyi” və “Dizayn” kafedraları birləşdirilərək “Yüngül sənaye mühəndisliyi və dizayn” kafedrası yaradılıb, 26 fevral 2026-cı il tarixindən kafedranın adı dəyişdirilərək Dizayn və Sənaye Texnologiyaları kafedrası adlanıb.  Kafedraya  texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Hacı oğlu Mirzəyev universitet Elmi şursının qərarı ilə rəhbərlik etməyə səlahiyyət alıb.
Kafedranın hazırda Azərbaycan AMEA,  Azərbaycanın bir çox universitetlərinin müvafiq kafedraları, o cümlədən Türkiyə, Rusiya, Belarusiya, Ukrayna, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Gürcüstan universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaradılıb. Bundan başqa kafedranın hazırda Respublikanın bir çox istehsalat müəsisələri ilə Elmi və digər işlər üzrə əlaqələri yaranıb. Bunlar aşağıdakılardır:
1. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Azərbaycan Respublikasının CTS – Aqro MMC ilə əməkdaşlıq memorandumu  imzalanıb.
2. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Azərbaycan Respublikası “Bakı tikiş evi” açıq səhmdar cəmiyyəti ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
3.Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə GəncəTekstil ASC arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanılıb.
4. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Yevlax rayonunda “Lalə-Tekstil” MMC tikiş fabriki arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanılıb.
5. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Mingəçevir Tekstil Parkının əyricilik fabriki arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
6. Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Azərbaycan Respublikasının MKT – istehsalat kommersiya MMC idarə heyyəti arasında əməkdaşlıq memorandumu  imzalanıb.
7. Azərbaycan Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Cəncə şəhərində yerləşən “Reginal mədəniyyət mərkəzi” arasıda qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
8. Azərbaycan Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə Cəncə şəhərində yerləşən “QALAKSİ” Türk şirkəti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
İstehsalatla “YSM və D” kafedrası arasında əlaqələrin yaradılması getdikcə artırilacaqdır. Elm-təhsil-istehsalat üçbucağı çərçivəsində istehsalat sahələri ilə əməkdaşlığın perepektivdə genişləndirilməsi nəzərdə tutulub.
“YSM VƏ D” kafedrada 3 (üç)  tədris-istehsalat laboratoriyalari və 2 (iki) emalatxana tələbələrin tədrisi və tədqiqat işlərinin icrasi üçün fəaliyyət göstərirlər:
1. “Göndən olan məmulatların texnologiyası” tədris istehsalat laboratoriyası;
2. “Tikiş məmulatlarının texnologiyası” tədris istehsalat laboratoriyası;
3. “Pambığın ilkin emalı” tədris istehsalat laboratoriyası;
4. ”Əl xalçaçılığı” emalatxanası;
5. “Dizayn” emalatxanası;
6. Yaxın gəlcəkdə kafedrada, “Sənaye dizaynında materiallarının və məmulatlarının keyfiyyət səviyyəsinin müəyyən edən xassəlrinin təyin edilməsi Elmi-tədqiqat laboratoriyası”nın qurulması nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə VI –korpusda 31301 otağının tam təmiri aparılmaqdadır.
“YSM və D” kafedrasında Dizayn ixtisası tələbələri üçün fənlər üzrə 5 (beş) ixtisas kabinetləri fəaliyyət göstərir.
“YSM və D” kaferasında
Kafedrada tədris olunan fənlər
Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi üzrə
Rəsm; Rəngkarlıq; Erqonomika; Dizaynın əsasları; Kostyumun tarixi; Fərdi hazırlanan malların bədii tərtibatı;Kostyumun tarixi; Moda və stil; İstehsalın texnoloji əsasları; Sənaye dizaynınma materialşunaslıq; Sənaye dizaynında maketləşdirmə; Tətbiqi antropologiyanın əsasları; Konstruksiyalaşdırmanın əsasları; Bədii tərtibatın işlənmə prinsipləri; Gön-dəri məmulatlarının layihələmdirilməsi; Azərbaycan əl xlçalarının növləri və dizayn həlli; Müəsisələrin layihələndirilməsi; İstehsal sistemləri; Xammal ehtiyyatlarının idarə olunması; Perspektiva; Qrafik dizayn; Kompyuter dizaynı; Reklam və dizayn; Parçaların bədii ərtibatı. Dekorativ tətbiqi sənət; Kostyumun kompozisiyası; Təşkilatı dizayn; Təsviri incəsənət; Memarlığa giriş; Azətbaycanda şəhəralma tarixi.
Ali təhsilin magistratura səviyyəsi üzrə
Dizayn yaradıcılıq prinsipləri; Dizayn nəzəriyyəsi; Dünya incəsənətində bədii-stilistik istiqamətlər; Müasir dövrün bədii-estetik xüsusiyyətləri; Tikiş məmulatlarının keyfiyyət göstəriciləri; ALS-elementləri ilə geyimlərin konstruksiya edilməsi; Geyim üçün materiallar; Elmi tədqiqat işinin əsasları; Tədqiqatın üsul və vasitələri; Qeyri-ərzaq  mallarının  keyfiyyətin qoruyan  istehlak  təlabatları; Tekstil məmulatları səthində bədii tərtibat və işləmələr; Xalq istehlakı malları istehsalını texnoloji əsasları; Tikiş məmulatlarının mühəndis layihələndiriləndirilməsi prinsipləri.
Göstərilən  fənlərdən təhsil proqramlarında təsbit edilmişlərin fənn  proqramları Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq olunub və çap olunmuşdur. Seçmə fənlərin proqramları isə Azərbaycan texnologiya universitetinin Elmi şurası tərəfindən təsdiq edilmiş və çap olunmuşdur.
Kafedrada tədrisi nəzərdə tutulmuş fənlər üzrə və bu fənlərin tədrisinin kredit sisteminin tələblərinə uyğun aparılması üçün illik iş planı, fənlər üzrə təsdiq edilmiş fənn sillabusları, fənlər üzrə müəllimlərin fərdi iş planları, müəllimlərin açıq dərslərinin qrafiki, müəllimlərin məsləhət saatlarının  qrafiki və aparılacaq elmi seminarların qrafiki tərtib edilmiş və təsdiqlənib.
Kafedrada professor-müəllim heyətinin tədris ilində mühazirə mətnlərinin elektron variantları vardır, onlar universitetin  kitabxanasına təhvil  verilmiş və onlara mütəmadi nəzarət olunur.
Elmi-tədqiqat işi
Problemin mövzusu: “Qarabağ milli geyimlərinin və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrinin etno-dizayn kompozisiya analizi, müasir geyimlərin layihələndirilməsində bu nümunələrdən istifadə yolları”.
2021- ci ildə tədqiqat mövzusu: “Qarabağ milli geyimlərində və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrində etni-dizayn  kompozisiya xüsusiyyətlərinin analizi”;
2022- cuildə tədqiqat mövzusu: “Müasir üst trikotaj və parçadan olan geyim hissələrinin Qarabağ milli geyimləri və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri elementlərindən istifadə etməklə rasional emal texnologiyalarının işlənməsi”;
2023- cu ildə tədqiqat mövzusu: “Müasir geyim və ayaqqabı kolleksiyalarının Qarabağ milli geyimləri əsasında həmçinin dekorativ-tətbiqi sənət elementlərindən istifadə edilməklə layihələndirilməsi”.
Rəhbər:t.f.d., dos. Mirzəyev Tofiqı Hacı oğlu;
Əsas məsui icraçılar:t.e.d, prof. Hacıyev Cahangir Əhməd oğlu: b/m. Bağırova Validə Şahməmməd qızı; Hicran Ədalət qızı Ramazanova;
İcraçılar: t.f.d., dos. T.Q.Kərimov; t.f.d., dos. Ş.R.Əlivev; b/m L.İ.Məmmədova; b/m M.H.Hümbətova; b/m G.N.Əliyeva; b/m  F.Ə.Fərci; b/m Q.F. Abbasova; b/m H.Q.Kərimov; b/m R.X.Aslanova; assistent  R.T.Mirzəyev; assistent A.H.Hüseynov; laborant K.M.Məmmədova.
YSM və D kafedranın müdiri dos. T.H.Mirzəyev rəhbərliyi ilə “Qarabağ milli  geyimlərində və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrində etno-dizayn kompozisiya xüsusiyyətlərinin analizi”  mövzusu üzrə ilk dəfə olaraq aşağıdakı innovativ nəticələr alınıb:
• Kafedramızda aparılan tədqiqatlar nəticəsində məlum olmuşdur ki, XVII– XIX əsr  Qarabağın milli geyim nümunələri Azərbaycanın digər bölmələrinin geyimlərinə uygun, lakin fərqli arnamentli, məxsusi emal texnologiyasına malik olmaları ilə səciyyələnirlər:
1. a) tədqiqatlarla müəyyən edilmişdie ki, Qarabağ (Fizuli, Ağdam, Laçın, Kəlbəcər və Suşa) milli kişi geyimləri XVIII – XX əsrin əvvəllrinə kimi iki yüz il ərzində Gəncə milli geyimlərinə forma və konstruksiyasına oxşar, lakin fərqli arnamentli, məxsusi emal texnologiyasına malik olmaları ilə fəqlənirlər;
2. b) digər tərəfdən Qarabağ qadın milli geyimlərinin (Zəngilan, Qubadlı, Laçın, Kəlbəcər və Suşa) XVIII – XX əsrin əvvəllrinə kimi iki yüz il ərzində Naxçivan milli geyimlərinə forma və konstruksiyasına oxşar, lakin fərqli arnamentli, məxsusi emal texnologiyasına malik olmaları ilə fəqlənirlər;
• İlk dəfə olaraq geyim məmulatlarının bədii layihələndirmə sxemi  tərtib edilmişdir və məmulatların layihələndirilməsində dizayn metodikası işlənilmişdir.  Bundan başqa məmulat nümunələrinin bədii layihələndirilməsində  müxtəlif amillərin təsiri öyrənilib.
• Elmi-tədqiqat işinin üçüncü ilində müasir geyim və ayaqqabı kolleksiyalarının Qarabağ milli geyimləri əsasında həmçinin dekorativ-tətbiqi sənət elementlərindən istifadə edilməklə layihələndirilməsinin aparılması nəzərdə tutulur. Beləliklə, Qarabağ milli geyimlərinin və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrində etno-dizayn kompozisiya xüsusiyyətlərinin tam analizi və tarixi məlumatlardan həmçinin digər məlumatlardan məlum olmuşdur ki, Qarabağ ərazisi türklərin məskunlaşdığı məkan olmuşdur. Beləliklə, aparılmış Elmi-tədqiqat işinin nəicələri Azərbaycan Respublikası prezidenti İlham Əliyevin QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR ! tezisinin sübut etmiş olur.

t.mirzeyev@atu.edu.az
In 1970, a branch of the Azerbaijan Polytechnic Institute named after Ch. Ildyrym (now the Azerbaijan Technical University) was established in Ganja. The branch trained engineers for light industry in other specialties. In 1976, the first students were admitted to the branch for full-time, correspondence and evening studies in Ganja. The teaching staff who taught at that time consisted mainly of the main institute (Baku) from the Azerbaijan Polytechnic Institute named after Ch. Yildirim. The faculty and department of light industry specialties have started functioning in the branch.
In 1981, on the initiative of the great leader Heydar Aliyev, the Azerbaijan Institute of Technology was opened in the city of Ganja on the basis of the Azerbaijan Polytechnic Institute named after Ch. Yildirim. The Institute received students in the fields of light and textile industry in the specialties “primary processing of cotton”, “spinning technology”, “textile technology”, “sewing technology”, “sewing products design”, “knitwear technology”, “wool and leather products design”, “machinery and equipment for the production of light industry”, therefore, in the following years several specialized departments began to function:
1. a) technology and design of sewing products;
2. b) weaving technology;
3. c) curvature technology and equipment;
4. d) technology and equipment of footwear production.
In subsequent years, these departments were repeatedly renamed, some of them were closed due to low academic load or transferred to other departments. In 2013, the department “Technology and Design of reproducible goods” continued to function as two independent departments (“Technology of reproducible goods” and “Design”).
Since September 14, 2017, the Department of Light Industry Engineering has been established by the decision of the Academic Council of the Azerbaijan Technological University and the corresponding order of the Rector. Since November 02, 2017, the department has been headed by Doctor of Philosophy in Engineering, Associate Professor Tofik Haji oglu Mirzoev. Since November 21, 2018, by the decision of the Academic Council of the Azerbaijan Technological University and the corresponding order of the Rector, the departments of “Light Industry Engineering” and “Design” were merged and the Department of “Light Industry Engineering and Design” was created.Since February 26, 2026, the department has been renamed the Department of design and Industrial Technology. According to the decision of the Academic Council of the University, the department was headed by Doctor of Philosophy in Engineering, Associate Professor Tofik Haji oglu Mirzoev.
Currently, the Department has partnerships with the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the corresponding departments of many universities of Azerbaijan, including universities in Turkey, Russia, Belarus, Ukraine, Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Georgia. In addition, the department currently has connections in scientific and other work with many industrial enterprises of the republic. These are the following:
1. A memorandum of cooperation was signed between the Azerbaijan Technological University and CTS – Agro LLC of the Republic of Azerbaijan.
2. Azerbaijan Technological University and Baku Sewing House Open Joint Stock Company signed a memorandum of cooperation.
3. An agreement on mutual cooperation has been signed between Azerbaijan Technological University and JSC "Ganjatextil".
4. A cooperation agreement has been signed between the Azerbaijan Technological University and the clothing factory of Lala-Textile LLC in the Yevlakh district.
5. A memorandum of cooperation was signed between the Azerbaijan Technological University and the Spinning Mill of the Mingachevir Textile Park.
6. A memorandum of cooperation was signed between the Azerbaijan Technological University and the Management Board of "ICT – Industrial Commerce" LLC of the Republic of Azerbaijan.
7. Azerbaijan signs an agreement on mutual cooperation between the Azerbaijan Technological University and the “Regional cultural Center" located in the city of Ganja.
8. Azerbaijan has signed a memorandum of cooperation between the Azerbaijan Technological University and the Turkish company Galaxy, located in the city of Ganja..
The establishment of links between production and the Department of “ MECHANICAL Engineering AND DESIGN OF LIGHT INDUSTRY ” will gradually increase. Within the framework of the scientific, educational and industrial triangle, a promising expansion of cooperation with industrial spheres is expected.
The Department of Mechanical Engineering AND DESIGN of Light Industry has 3 (three) educational and production laboratories and 2 (two) workshops for teaching students and performing research:
1 educational and production laboratory ”technology of shipping products";
1. Educational and production laboratory "technology of sewing products";
2. Educational and production laboratory "primary cotton processing";
3. Workshop ”hand carpet weaving";
4. Design Workshop;
5. In the near future, it is planned to create a ”research laboratory for determining the defining properties of the quality level of materials and products in industrial design" at the department. For this purpose, a complete renovation of room 31301 is being carried out in the VI building.
The Department of Mechanical Engineering AND DESIGN of Light Industry has 5 (five) specialized classrooms in disciplines for students of design specialties.
Disciplines taught at the department
Bachelor`s degree
Painting; painting; ergonomics; fundamentals of design; History of costume; decoration of custom-made goods; history of costume; fashion and style; technological bases of production; industrial design; materials science; layout design in industrial design; fundamentals of applied anthropology; fundamentals of design; principles of artistic design development; design of wool and leather products; types and design solutions of Azerbaijani handmade cotton fabrics; enterprise design; production systems; Raw material inventory management; perspective; graphic design; computer design; Advertising and design; artistic fusion of fabrics. Decorative and applied art; costume composition; organization design; Fine art; introduction to architecture; history of urban planning in Azerbaijan.
Master`s degree
Principles of design creativity; design theory; artistic and stylistic trends in world art; artistic and aesthetic features of modernity; quality indicators of sewing products; designing clothes with elements of bas; materials for clothing; fundamentals of research work; method and means of research; consumer requirements for the quality of non-food products; textiles on the surface decoration and design; technological bases of production of consumer goods; sewing products. designed by an engineer. principles.
The subject programs of these disciplines, fixed in the educational programs, have been approved and published by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. And the programs of elective subjects were approved and published by the Academic Council of the Azerbaijan Technological University.
An annual work plan has been drawn up and approved for the subjects taught at the department and for conducting training in these subjects in accordance with the requirements of the credit system, subject syllabuses on subjects, individual work plans of teachers on subjects, the schedule of open lessons of teachers, the schedule of consulting hours of teachers and the schedule of scientific seminars have been approved.
The department has electronic versions of the texts of lectures of the teaching staff during the academic year, which are transferred to the university library and are regularly monitored.
Research work
Topic of the problem: ”ethnological and design compositional analysis of Karabakh national costumes and samples of decorative and applied art, ways of using these samples in the design of modern clothing."
Research topic in 2021: “analysis of the features of ethno-design composition in Karabakh national costumes and samples of decorative and applied art”;
Research topic in 2022: “development of rational technologies for processing clothing details from modern upper knitwear and fabric using elements of the Karabakh national costume and samples of decorative and applied art”;
Research topic in 2023: “designing modern collections of clothes and shoes based on Karabakh national costumes, as well as using elements of decorative and applied art.”
Head: D.F.T., Assoc. Mirzoev Tofik Haji oglu;
The main responsible executors: Doctor of Technical Sciences, Prof. Hajiyev Jahangir Ahmed oglu: S/P. Bagirova Valida Shakhmamed kyzy; Hijran Adalat kyzy Ramazanova;
Performers: D.F.T., assoc. T.G.Karimov; D.F.T., assoc. Sh.R. Aliyev; S/P L.I.Mammadova; S/P M.H.Gumbatova; S/P G.N.Aliyev; S/P F.A.Farji; S/P G.F. Abbasova; S/P H.G.Karimov; S/P R.X.Aslanova; assistant R.T.Mirzoev; assistant A.H.Huseynov; laboratory assistant K.M.Mammadova.
Head of the department ASSOC. T.H.For the first time, under the guidance of Mirzoev, the following innovative results were obtained on the topic ”analysis of the features of ethno-design composition in Karabakh national costumes and samples of decorative and applied art":
* As a result of the research conducted at our department, it was found that the samples of the national dress of Karabakh of the XVII– XIX centuries are distinguished by a special processing technology corresponding to the clothes of other divisions of Azerbaijan, but with a different ornament:
1. a) studies have found that the national men's clothing of Karabakh (Fuzuli, Aghdam, Lachin, Kelbajar and susha) for two hundred years of the XVIII – early XX centuries, it differed from the national clothes of Ganja by the presence of a special processing technology, similar in shape and design, but with a different ornament;
2. b) on the other hand, Karabakh women's national costumes (Zangilan, Gubadli, Lachin, Kelbajar and Shusha) for two hundred years, starting from the XVIII – early XX century, differ from Nakhichevan national costumes by the presence of a special processing technology, similar in shape and design, but with a different ornament;
• For the first time, a scheme for the decoration of clothing products has been drawn up and a design methodology has been developed for the design of products. In addition, the influence of various factors on the decoration of product samples was studied.
• In the third year of the research work, it is planned to design modern collections of clothes and shoes based on Karabakh national costumes, as well as using elements of decorative and applied art. Thus, from a complete analysis of the ethno-design compositional features of Karabakh national costumes and samples of decorative and applied art, as well as from other historical data, it became clear that the territory of Karabakh was the place of settlement of Turks. Thus, the results of the research work have shown that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev Karabakh is Azerbaijan! the thesis becomes proven.